Global G6 в клинике Наполетано

Cтаття люб’язно представлена Доктором Донато Наполетано

Стоматологічний операційний мікроскоп – це, мабуть, одна з найцінніших технологій, доступних в стоматології на сьогоднішній день. Ви отримуєте не лише можливість переключатись між рівнями збільшення та бездоганне, безтіньове освітлення, що сприяє покращеній візуалізації та більшим діагностичним можливостям, рівню точності при виконанні різних стоматологічних процедур. Стоматологічний операційний мікроскоп також може стати безцінним інструментом в спілкуванні з пацієнтами завдяки різним способам цифрової фіксації та документації (Мал. 1-4). І, можливо, найголовніше – стоматологічний операційний мікроскоп дозволяє клініцисту працювати в зручному, ергономічно правильному вертикальному положенні, це зменшує втому очей та навантаження на опорно-руховий апарат.

зображення під мікроскопом Наполетано

Проводячи практичні майстер-класи як в приватному режимі, так і в рамках програми по загальній стоматологічній практиці Університету Тафтса (можливо, перша програма по загальній стоматологічній практиці в США, що передбачає наявність операційного мікроскопа для кожного лікаря-резидента в клініці), я вирішив, що було б чудово поділіться деякою практичною та, сподіваюсь, корисною інформацією, яку я зібрав завдяки навчанню інших стоматологів про те, як впровадити стоматологічну мікроскопію у практику.

Хоча крива навчання роботі зі стоматологічним мікроскопом часом може здатися складною і дещо неприємною, правильний підхід може значно скоротити час, необхідний для успішної інтеграції мікроскопа в терапію. Але тим, хто бажає проходити цей процес самостійно, дотримання та відпрацювання кількох основних рекомендацій буде корисним на початкових етапах.

Хоча для кожного період адаптації до мікроскопа може відрізнятись, після повного інтегрування стоматологічного мікроскопа оператор, швидше за все, здивується, як він взагалі коли-небудь міг працювати без нього. Значно покращиться якість діагностики. Ділянки ротової порожнини або конкретного зуба, які раніше було важко розгледіти (навіть у пацієнтів з обмеженим відкриванням рота), стануть набагато доступнішими для огляду та оперування. Рівень довіри пацієнта та згоди на план лікування, швидше за все, сильно зросте (особливо якщо операційний мікроскоп оснащений приладами цифрової відео- та фотодокументації). І, нарешті, клініцист працюватиме у зручному вертикальному положенні, виконуючи процедури з неможливим раніше рівнем точності (Мал. 5-10). Просто зрозумійте, це не станеться за одну ніч, а основним рецептом для впровадження будь-якої нової методики чи технології є терпіння, практика та наполегливість.

Основи впровадження стоматологічного операційного мікроскопа

Розташування

Якщо операційний мікроскоп розміщений або змонтований в кабінеті без забезпечення зручного доступу, його просто не будуть використовувати. Тому надважливо, щоб мікроскоп знаходився в тому місті, де його можна було легко перевести в робоче положення. Стоматологічний мікроскоп можна встановити на мобільній підлоговій підставці або зафіксувати стаціонарно на підлозі, стіні або стелі. Для лікаря-правші найзручніше встановлювати мікроскоп на стелю, зліва від стоматологічного крісла, якщо це можливо.

Парфокальність

Настройка парфокальності стоматологічного мікроскопа просто означає налаштування мікроскопа відповідно до зору окремого користувача. Ця проста процедура, викладена в інструкції користувача, займає лише кілька хвилин, і її слід періодично повторювати. Важливість налаштування парфокальності мікроскопа в основному має дві складові. Завдяки їй мікроскоп залишається у відносному фокусі при зміні рівнів збільшення без необхідності переміщувати мікроскоп вгору-вниз. Також, це забезпечує різкість фотографій, зроблених за допомогою встановленої цифрової камери. Якщо мікроскоп неправильно налаштовано відносно очей оператора, зображення, яке бачить оператор, може передаватись на камеру нечітким.

Позиціонування

На жаль, ефективно позиціонувати стоматологічний мікроскоп для візуалізації операційного поля або відповідного зуба – це те, чого неможливо навчитися швидко. Комусь стане в нагоді відвідати практичні тренінги, а хтось обиратиме шлях спроб і помилок.

збільшення стоматологічного мікроскопа

Коли я навчаю початківців роботі з мікроскопом, існує декілька основних (проте вирішальних) аспектів процесу, які, якщо користувач цього не знає, дуже ускладнять успішну інтеграцію операційного стоматологічного мікроскопа, незважаючи на значне терпіння, практику та наполегливість.

Найважливіше, про що слід пам’ятати, коли вчишся позиціонувати стоматологічний мікроскоп, це про положення крісла, голови пацієнта та дентального дзеркала, а не самого лише мікроскопа (Мал. 11-20).

П’ять корисних порад по інтеграції дентального мікроскопа

1. Розміщуйте крісло пацієнта низько.

Власне, у більшості випадків піднімати його зовсім непотрібно! При роботі з лупами або без збільшення, переважна кількість стоматологів схильні відкидати спинку крісла, а також піднімати крісло вгору, щоб наблизити операційне поле. Працюючи зі стоматологічним мікроскопом, бажано відкинути спинку крісла і не піднімати сильно його вгору, якщо взагалі це потрібно. Причина в тому, що якщо крісло підняти зависоко, мікроскоп також потрібно буде розташовувати вище для фокусування на операційному полі. Хоча більшість стоматологічних мікроскопів оснащені бінокулярами з можливістю нахилу, я спостерігав випадки, як лікарі піднімають крісло пацієнта настільки високо, що не можуть зручно дістатися до бінокулярів, навіть у їх найнижчому положенні.

2. Повністю відкиньте крісло пацієнта, після чого попросіть пацієнта підсунутись вгору крісла. Коли спинка крісла відкидається, тіло пацієнта схильне посунутись у нижню частину крісла, так голова опиняється далі від оператора.

Отож, як тільки крісло відкидається, пацієнта завжди слід попросити трохи посунутись вище. Це наблизить операційне поле, що, у свою чергу, дозволить розташувати дентальний мікроскоп ближче до лікаря і зручніше дістатись до бінокулярів. Вам не доведеться надмірно нахиляти голову вперед. Більшість виробників стоматологічних мікроскопів мають додаткове кріплення – подовжувач (я наполегливо рекомендую), яке ще ближче розташовує бінокуляри до оператора, таким чином оператор уникає надмірного нахилу шиї вперед.

3. Працюйте під операційним стоматологічним мікроскопом з кожним пацієнтом.

За винятком знімної ортодонтії мікроскоп повинен застосовуватися під час огляду та терапії практично кожного пацієнта. На початковому етапі адаптації найбільш трудомістким аспектом лишається просто ефективно налаштувати стоматологічний мікроскоп. З практикою час, який витрачається на приведення дентального мікроскопа в робоче положення, значно скорочується.

ергономічне положення з мікроскопом

4. Частіше рухайте голову пацієнта.

Коли я спостерігаю за початківцями, які намагаються розгледіти певний зуб, багато з них прагнуть рухати, обертати або нахиляти мікроскоп в положення, які не є ергономічно зручними для оператора. Пам’ятайте, що голову пацієнта можна також рухати! Ефективна візуалізація всіх ділянок рота часто вимагає нахилу та обертання і мікроскопа, і голови пацієнта, і дзеркала. Наприклад, зосередитись на верхньощелепних задніх зубах допоможе нахил голови пацієнта назад (підборіддя до гори). Також іноді може знадобитися незначне повертання голови пацієнта та мікроскопа. Наприклад, при спробі візуалізації кутнього зуба зліва буде корисним трохи повернути мікроскоп і голову пацієнта вліво, якщо оператор правша і працює з положення 11-12 година, що, з мого досвіду, є найкращою позицією для роботи з мікроскопом.

Як тільки і пацієнт, і стоматологічний мікроскоп зручно розташовані, працюйте зі збільшенням мікроскопа якомога довше. Якщо під час оперативного втручання виникають незручності або відчуття розчарування, цілком нормально відсунути голову мікроскопа убік і продовжити роботу з лупами, якщо це необхідно. Після завершення препарування знову дістаньте мікроскоп і перевірте якість своєї роботи. Швидше за все, оператор помітить ділянки, які вимагають певного доопрацювання, що слід виконати під мікроскопом.

5. І найважливіше.

Якщо оператор терпляче і наполегливо працює над правильним розташуванням крісла пацієнта, позиціонуванням мікроскопа, голови пацієнта та дзеркала, то досить швидко він навчиться все виконувати без затримок – це стане звичкою. Якщо оператор докладатиме зусиль, щоб кожну процедуру розпочинати під мікроскопом, з часом він буде виконувати більшість робіт саме таким чином, і не буде необхідності відхиляти мікроскоп від операційного поля. Як тільки оператор на власні очі побачить, чого йому до цього бракувало, а саме – чудової візуалізації операційного поля під час роботи в зручному положенні, він або вона сподіватимуться якомога швидше призвичаїтись до роботи зі стоматологічним мікроскопом. І не забувайте про легкість фіксації та обміну зображеннями з пацієнтом. Додайте сюди усі переваги та нові можливості, які отримаєте в своїй практиці, і незчуєтесь, як швидко досягнете стану нірвани оператора СТОМАТОЛОГІЧНОГО ОПЕРАЦІЙНОГО МІКРОСКОПА.

Про автора:
Доктор Донато (Діно) Наполетано – реставраційний стоматолог клініки Donato Dental у м. Мідлтаун, штат Нью-Йорк. Він регулярно використовує такі технології, як стоматологічні операційні мікроскопи (в клініці встановлено 6 мікроскопів Global G6 з відеосистемами), CEREC та стоматологічні лазери для діагностики та лікування карієсу та пародонтозу. Він також є консультантом з питань інтеграції технологій в компанії Donato Dental Systems, яка допомагає стоматологам оцінювати в системному плані та з точки зору економії часу, вибирати та інтегрувати різні технології. З Доктором Наполетано можна зв’язатись електронною поштою за адресою donato@donatodental.com або за телефоном +1-845-342-6444.

Посилання на статтю англ. мовою.

Детальніше про стоматологічний мікроскоп GLOBAL A-Серії.